0

Divadelní oslava začíná

Mezinárodní festival Divadlo evropských regionů slaví 25 let a Open Air Program jubilejní 20. ročník. Osmidenní maraton plný divadelních, hudebních a doprovodných akcí začíná dnes a potrvá až do 28. června.

A co přinese první polovina oslav? Open Air Program návštěvníkovi divadelního festivalu nabídne přehlídku aktuálního dění z oblasti současného amatérského divadla i profesionální nezávislé a alternativní scény.  Divadlo D21, zaměřující se na neotřelá zpracování klasických textů, přiveze do Hradce Válku s mloky, temný čapkovský kabaret, který žádného diváka nenechá na suchu. Soubory Bratři v trickuHolektiv, které se pohybují na pomezí nového cirkusu, se rozhodly spojit smysl pro humor a sebeironii s akrobacií, žonglováním a klaunerií jim vlastní v inscenaci Lov. Mysliveckou romanci plnou cirkusových trofejí představí v hradecké Městské hudební síni. Koně Bigoně, různorodá skupina studentů Katedry alternativního a loutkového herectví na pražské DAMU, vystoupí s pohádkovým hororem J+M o Jeníčkovi, Mařence, Perníkové chaloupce a hladomoru. S inscenací na motivy nejznámějšího francouzského lidového příběhu o Modrovousovi vystoupí soubor Děvčátko a slečny Základní umělecké školy F. A. Šporka z Jaroměře, který vznikl pro festival Theatrum Kuks. Co si myslí mladí lidé o rozpadu Československa? Na to se budou snažit odpovědět dva čeští a dva slovenští herci v koprodukční inscenaci 1993 Divadla na cucky a bratislavského DPM. Absolventská inscenace studentky režie Viktorie Vašové inspirovaná osobností matematičky Ady Lovelace diváky pozve na salónní večírek ADA, kde se racionální změní v poetické a intuitivní v exaktní.

Hudebním otvírákem festivalu budou pořádně hlasití The Atavists, o kterých je slyšet čím dál víc. Letos získali hned dvě ceny Anděl. Kromě hlasité a živelné hudby lákají i na speciální projekci a spoustu hostů.

BOX PŘÁNÍ, hledá se jméno

Jaký je nejlepší dárek pro oslavence? Nové jméno! Divadlo evropských regionů a Open Air Program pátrá po novém názvu a vyzývá své návštěvníky, aby se podělili s organizátory o své nápady. Na infocentrech jsou proto umístěny speciální boxy přání, kam můžou návštěvníci vhodit své kreativní výtvory a následně získat oslavenecký kotilion, jenž mohou hrdě nosit na své hrudi. Do boxu přání jsou vítány i jiná přání a podněty, zájemci tak můžou festivalu popřát i touto formou.  

Open Air Program Hradec Králové pořádá kulturní neziskovka kontrapunkt, z. ú. Nesoutěžní přehlídka amatérských i profesionálních souborů, která se koná na 14 otevřených scénách, je součástí festivalu Divadlo evropských regionů, který spolupořádají Klicperovo divadlo a Divadlo Drak.

 

Dostávejte důležité novinky jako první