PARTNEŘI PRO MÉDIA CHCI SE ZAPOJIT ENGLISH
PŘIHLÁSIT
Souhra světla a stínu
Open News
Geisslers Hofcomoedianten se na poli současného divadla pohybuje téměř 15 let a zůstává věrný své úzce profilované dramaturgii zaměřující se na barokní divadlo. Momentálně je jejich domovskou scénou Vila Štvanice, kterou obývají společně s Tygrem v tísni a Divadlem Letí. 
 
Představení Já jsem Krabat vychází z lužicko-srbské legendy o mladém sirotkovi, který během třicetileté leté války přišel o rodiče. Toulá se temným hvozdem, dokud nenarazí na černý mlýn, v kterém zrovna chybí jeden učeň. Mistrem je vzat do služby a kromě obvyklých prací ho učí i černé magii, kterou nakonec přemůže čistá láska.
 
Nejvýraznější složkou inscenace bylo využití meotaru. Tento analogový projektor má moc promítat na plátno nejrůznější objekty. Pytle s moukou, které Krabat namáhavě tahá, se z meotaru odmrští snadno, stačí projet magnetem. Víte jak udělat z komára velblouda? Ne? Mistrův učeň ano a rád vám to ukáže. Osvěžující, zábavné, poutavé a nápadité. Jestli vám mohu něco slíbit, tak to, že se nebudete nudit.
 
Herecky nejvýraznější byl Václav Chalupa, který si zahrál Mistra. Jeho vzezření, charismatický hlas a skvělé frázování v divákovi vyvolávalo napětí a pokud bych ho potkala v temné uličce pravděpodobně bych utekla. Claudia Eftimiadisová kromě krabatovy dívky ztvárnila také ostatní učně. Za pomoci stínohry se jí pohybově podařilo učně velmi dobře odlišit, zatímco hlasově z hlediska dikce a intonace to bylo méně vydařené. Představitel Krabata Bartoloměj Veselý ve své roli působí přesvědčivě, z nervózního a nesmělého chlapce se dospělý a vyrovnaný muž. Celé téma působí antifaustovským dojmem. Nejprve se sice ďáblu upíše, ale později najde své štěstí namísto v magii v lásce.
 
Do kontrapunktu k analogovým projekcím je postavena hudba vycházející především z lužicko-srbských lidových písní. Ty jsou různě variovány a rozvíjí se stejně, jako se utváří pouto mezi Kantorkou a Krabatem.
 
Představení, které diváka zláká na cestu plnou imaginace. Místy až hororovou atmosféru trochu narušila jakási soukromá technopárty za kostelem, ale ani tahle nepříjemnost mi nemohla zkazit zážitek.

Veronika Bezvodová
Karolína Pláničková
12:17, 26. června 2016
DALŠÍ NOVINKY