PARTNEŘI PRO MÉDIA CHCI SE ZAPOJIT ENGLISH
PŘIHLÁSIT
Mladí a vtipní
Open News
Na úvod by bylo asi férové říci, ač mne za to mnozí odsoudí, že Romea a Julii nemám ráda. Vždy jsem ji považovala za nutné zlo, které musíte znát a u čtení této hry jsem trpěla. Viděla jsem mnoho zpracování této hry, některá byla lepší, některá horší, ale o tom, že by mne některé z nich vtáhlo a bavilo se rozhodně nedá mluvit. Dnes večer se to ale na hodinu změnilo. UMSKUP pod režijním vedením Janka Lesáka vytvořilo svou svéráznou verzi této maturitní nutnosti. A když maturitní, tak maturitní. Romeo a Julie v „umskupáckém“ provedení prošla soudobým upgradem. Z protagonistů se stali soudobí teenageři, z opulentního obsazení byla hra upravena pro dva herce, kteří hrají všechny postavy. Ty jsou rozlišovány jednotlivými prvky kostýmů, kterými se dané charaktery nejvíce vyznačují. Nápad je to funkční, rychlý, srozumitelný. Sám fakt, že se celá hra hraje ve dvou hercích také ale vytváří mnoho komických momentů, kdy by se „ruka navíc“ hodila, např. při souboji mezi Tybaltem a Merkuciem. Ale díky dobře zvládnutým hereckým výkonům a vtipným režijním nápadům vše funguje, jak má.
Inscenace je přizpůsobena mladšímu publiku ale i délkou a textem. Děj je jednoduše převyprávěn v hovorové češtině, případně dnešním „teen slangu“. Nicméně nejznámější pasáže, které by bylo záhodno znát, zůstávají v původní podobě.
Inscenace ale není jen záležitostí pro pobavení. Nachází se zde několik niterných a jemných momentů, které jsou podbarveny různými verzemi písně Creep od Radiohead. Dnes vyznívaly spíš v druhé polovině po západu slunce, nicméně v prostorech, kde se dá vytvořit intimnější prostředí a zpoza vedlejšího stanu jim do toho netepá nějaké podivuhodné „tuc tuc“ a ještě podivuhodnější lidé, kteří dané „tuc tuc“ poslouchají, musí vyznít ohromně něžně.
Nejnevydařenější věcí na tomto večeru byli někteří diváci, kterým nepřijde divné, že během představení nejenže prochází jevištěm, ještě si tam v klidu postojí a prohodí pár skutečných mouder.
 
Henrietta Ctiborová
Karolína Pláničková
12:19, 26. června 2016
DALŠÍ NOVINKY