PARTNEŘI PRO MÉDIA CHCI SE ZAPOJIT ENGLISH
PŘIHLÁSIT
Alexej Byček: „Je to hlavně o tom podchytit tu emoci.“
Open News
Inscenace Heydrich performera Alexeje Byčka a houslisty Tomáše Brummela je hlavně pohybovým představením, které se zaměřuje na obecná témata lidských charakterů a jejich fungovaní pod tíhou určitých determinací či agresivních struktur. Nutno dodat, že zcela chápu bujarou festivalovou náladu, ale neohleduplnost a buranství některých diváků je až zarážející. Pokud se mi dané představení nelíbí, tak buď odejdu anebo vytrvám, ale obtěžovat svými opileckými, rádoby vtipnými výstupy, je zcela zbytečné.

Co je pro Vás hlavním tématem celé inscenace?
A. B.: Především manipulace. Když jsme inscenaci připravovali, tak jsme vycházeli i z dobových materiálů, od kterých se to postupem času vzdálilo k obecným věcem, které platily tehdy a stejně tak platí i dnes.
Myslíte si, že apelujete na některé ty podněty více než na ostatní?
A.B.: Je to víceméně pohybová záležitost, tudíž té konkrétnosti není tolik. Pro mě vnitřně tam jsou samozřejmě i narážky na propagandu nebo podobné způsoby manipulace, ale pro diváka to možná není tolik znatelné, takže to spíše směřuje k těm obecným principům.

Vzpomněl jste téma manipulace, myslíte si, že její otázka přesahuje i do současnosti?
A.B.: Já myslím, že určitě ano, i když to nechávám spíše na divákovi, jak si to přebere či domyslí. My když jsme to tvořili, tak námětů bylo mnoho. Smějeme se věcem, kterými se manipulovalo za druhé světové války, ale je to jenom o formě. Dneska se to dělá úplně stejně, akorát to jinak vypadá. Určitě pro mě není důležité, jestli je to pro diváka dokonalé představení z hlediska obsahu či formy, ale hlavní je, jestli si divák něco sám v sobě odnese.

Dost pracujete i s publikem, jak rozsáhle se ta podoba inscenace mění?
A.B.: Samozřejmě, že každé představení je úplně jiné a hodně záleží na prostředí a rozpoložení, jestli to bude více vtipné nebo mrazivé.

Jak se Vám hrálo dnes?
A.B.: Bylo to zajímavé, vždy to je o tom nějak podchytit tu emoci. V té výsledné konfrontaci je to o tom, že si stanovím hranici, že neexistuje žádná situace, kterou bych jako ten charakter nezvládl. Pak je třeba podle toho jednat. Dneska to bylo místy hodně vtipné.

Máte nějakou zpětnou vazbu nebo představu o tom, co si divák myslí?
A.B.: Většinou mi lidé říkají, že potřebují aspoň den odstup a pak si začnou některé věci uvědomovat. Ty reakce nemusí být vždycky kladné, ale myslím si, že je hlavní, když to nějakou emoci vyvolá.
 
Děkujeme za rozhovor
                                                                                                                      Lukáš Buchta
Karolína Pláničková
19:49, 01. července 2016
DALŠÍ NOVINKY