PARTNEŘI PRO MÉDIA CHCI SE ZAPOJIT ENGLISH
PŘIHLÁSIT
18. ročník Open Air Programu HK 
je u konce
Open Air Program letos po osmnácté oživil historické centrum Hradce Králové divadlem a hudbou! Na 14 otevřených scénách, ulicích i šapitech nabídl v datu od 23. do 30. června rozmanitý program o více než 200 divadelních, hudebních a doprovodných produkcí, jejichž pojítkem bylo letos téma Open Vacuum – překročit své hranice. Nechyběla činohra, fyzické divadlo, pohádky, loutková představení, speciální rozhlasová vysílání, improvizace či koncerty a večerní DJ sety. O doprovodnou část programu se zasloužily desítky dalších akcí pořádaných partnerskými organizacemi (Prostor Pro o. p. s., Skok do života o. p. s., Oblastní charita HK, Salinger o. s. a další). Díky počasí, které festivalu opět přálo, přilákala jedinečná atmosféra historického centra Hradce Králové na 39 tisíc návštěvníků. 
 
Hlavní program 
První den zahájil hlavní program Pavol Seriš pohybovou komedií pro jednoho herce Ze ZOO, na kterou navázalo vinohradské Divadlo D21 s fantasy podle Terryho Pratchetta – Sekáč dědeček.
 
Sobotní večer uvedl v Divadelním stanu tragikomickou autorskou hru Deadline (a cibule), aneb o prokrastinaci a jiných běsech. Hra o lepku i chorobném odkládání úkolů byla k vidění v podání nezávislého brněnského souboru DIVO4. Po setmění se diváci mohli těšit na další festivalovou stálici, Divadlo Spektákl, která představila Goethova Fausta zbaveného velkoleposti a patosu.
 
Neděle patřila především nezávislé umělecké skupině OLDstars, která v rámci svého pásma v Atriu Radnice uvedla celkem 6 představení. OLDstars je platformou pražského studentského kulturního života. Zaměřuje se jak na klasické divadelní texty, tak na tvorbu autorskou. Hradecké publikum tak mělo jedinečnou příležitost zhlédnout průřez touto tvorbou během jednoho odpoledne. Na Pivovarském náměstí pro změnu v neděli vyrostly závěsné konstrukce, na kterých se postupně představila novocirkusová uskupení  Arte Levite, Cirqueon a Cirkus Tety.
 
Slovenskou nezávislou alternativní divadelní scénu v pondělním programu festivalu reprezentovalo bratislavské divadlo Stoka se svým postdramatickým představením Wellness. Pro pobavení na závěr dne zahrálo pardubické Divadlo Exil hořkou komedii Petra Kolečka Zakázané uvolnění.
 
Off národ vnesl do festivalu trochu multikulturality. V úterý zahrál japonskou hororovou pohádku Hachiko i představení Angakokové za Nuukem, pohádku pro děti i dospělé vycházející z grónských mýtů a pověstí.
 
Ve středu rozezněly Malé náměstí africké melodie. Ve spolupráci s festivalem Tanec Praha bylo uvedeno představení Ghana zrána, které vzniklo spojením českých a ghanských tanečníků pod choreografickým vedením Moniky Rebcové. A co by to bylo za Open Air Program bez souboru Vosto5? Osudový příběh Bohumila Hanče a Václava Vrbaty převyprávěl již tradiční host OAP v Divadelním stanu.
 
Základní umělecká škola z Jaroměře se souborem Jakkdo představila ve čtvrtek svou jedinečnou poetiku v představení Kdes holubičko lítala. ZUŠ Jaroměř pravidelně dokazuje, že základní umělecké školy mají v našem programu své čestné místo nastupující divadelní generace, která má světu co sdělit.
 
V pátek nás tři klaunky až z Francie vtáhly do svého putování bláznivou poetikou, kterou si zamiloval snad každý. Kamin'é přináší do hry nenasytnou touhu po životě. Sexy, vypočítavá, šílená, závislá, nešťastná! Jak vidí slavnou hereckou ikonu Marilyn Monroe Studio Damúza se diváci přišli přesvědčit během závěrečného večera festivalu na představení Spal jsem s Marilyn.
  
Speciální projekty 
V pátek i sobotu z industriálních prostor Pilnáčkovy továrny, konkrétně kavárny KRAFT, vysílalo mírně pirátské rádio divadelního souboru 11:55 (čti za pět dvanáct). Vysílání 23:55 – Rádio Zapětpůlnoc plné improvizace, lehce pubertální neformálnosti a nekorektního humoru je k poslechu i ze záznamu na Youtube.
 
Jak se žije v paneláku? O hlučných sousedech, domovních schůzích v kočárkárně, o cizích lidech žijících v identických bytech oddělených patnácticentimetrovou příčkou, o městských mýtech a poblikávajících televizorech. O tom a mnohém dalším bylo multimediální site-specific představení Zářící město, které bylo uvedeno v pondělí a úterý od 22 hodin v panelovém domě na adrese Jana Masaryka 2017. Budoucnost už není, co bývala.
 
Pouliční představení
Stejně jako loni, i letos jsme kladli důraz na to, aby se každý den odehrálo alespoň jedno ryze pouliční představení. Během osmi festivalových dnů se tak rozehrály venkovní prostory, jako jsou Gočárovo schodiště, Jižní terasy, Malé náměstí i Žižkovy sady, improvizacemi, tanečními performancemi, žonglérskými výkony i nesmrtelným Školním výletem v podání Václava Bartoše. Úspěšnou literární procházku městem, ve kterém působili takoví velikáni české literatury jako Josef Kajetán Tyl, Karel Jaromír Erben, Karel Čapek a další, vedl Ondřej Macl.” říká koordinátorka festivalu Barbora Holanová.
 
Ostatní prostory a šapita
Od pátku 23. do neděle 25. 6. program zpestřila umělecká skupina UMSKUP. Kdo by neznal jejich Švédované filmy nebo Minikapelu, jako by nebyl. O program se ve svém stanu podělili s hosty, českobudějovickými Arte della tlampač. Od pondělí se UMSKUP stan proměnil v Šapitó Žižka, ve kterém se konala scénická čtení, improvizace a další zajímavé formáty. I letos pak v Žižkových sadech zaparkoval Autobuf. Divadlo Bufet v něm uvedlo představení Unhappy Happy1. českou škrabárnu a hostující talkshow Divadla D21 Komu zvoní Hana. Na Kavčím plácku opět vyrostlo Šapitó královéhradeckého souboru Q10.
 
Hudební program
Ani letos diváci nepřišli o zajímavé hudební zážitky. Vyzbrojen klávesami, několika kostýmy a hrstkou třpytek se přiřítila hned v pátek neřízená berlínská střela Stephen Paul Taylor, aby ukázal, jak lehce se dá rozdovádět dav pomocí extravagantního, ale zároveň podmanivého one-man synth popu. Svoji nejnovější desku Give Masterpiece a Chance přijela do Hradce představit elektro-poeticko-popová brněnská kapela Midi Lidi. Největší hudební událost festivalu nenechala jedny ruce založené hned v sobotu od 21 hodin v Hudebním stanu. Držitel hudebních ocenění Vinyla, Apollo a nejnověji také ceny Anděl v kategorii Elektronická hudba Ondřej Holý, alias dné, rozezněl barokní zdi Městské hudební síně. Hudební program se konal i na Kavčím plácku či Pivovarském náměstí, který jsme připravili společně s našimi festivalovými partnery (neziskovou organizací Skok do života a manželi Podhajskými).
 
Výtvarno
V rámci festivalového programu nalezly své místo i výtvarné dílny a performance v podání Kateřiny Olivové, absolventky Ateliéru tělového designu FAVU VUT v Brně nebo performativní jednotky PRO FORO INTERNO. 
 
Zahajovací průvod 
Již tradičně byl festival zahájen slavnostním průvodem, který odstartoval z Masarykova náměstí v 17 hodin a vyvrcholil na Malém náměstí. Průvodci byli klauni v podání Paleťáků, pardubické improvizační skupiny, herců Klicperova divadla i Divadla Drak. Novinkou letošního roku byl workshop „VAKUMASKA”, kde si zájemci mohli vyrobit vlastní masku z recyklovatelných materiálů a později společně s herci vyjít do ulic a zahájit festival. Na Malém náměstí na ně pak čekali Bratři v tricku se svou cirkusovou show Malíři.
 
Doprovodný program
Návštěvníci se také mohli v průběhu celého festivalu libovolně zúčastňovat výtvarných a pohybových workshopů. Každý rok samozřejmě myslíme na rodiče s dětmi. Vedle každodenních představení pro děti připravily jiné hradecké neziskovky volnočasové aktivity a kreativní dílny pro celou rodinu. O víkendu proběhl i oblíbený bleší trh Open Šmelitex v Žižkových sadech, nebo výtvarný designový minitrh Open Pocket v KRAFTu. Hlavní program doplnila filmová projekce v Bio Central. V české předpremiéře zde byl uveden dokument Olgy Sommerové o Soně Červené  Červená (pondělí 26. 6., 10.00). Hostem projekce a diskuze byla Soňa Červená osobně.
 
 

 
Vstupné a financování Open Air Programu
Martina Erbsová, ředitelka neziskovky kontrapunkt, která festival pořádá, na závěr dodává: „Snažíme se zachovat představení, koncerty, workshopy a další program finančně dostupný všem jeho návštěvníkům. Většinu představení a koncertů bylo možno podpořit dobrovolným příspěvkem, a to před nebo i po jeho začátku na dané scéně. Na vybraná představení označená v programu bylo nutné zakoupit lístky a tvořily jeden ze základních pilířů financování OAP. Rozpočet letošního ročníku se pohybuje kolem 1,8 mil. Kč, přibližně 1,5 mil. Kč jsme schopni zajistit pomocí grantů, příspěvků sponzorů, vlastního prodeje, zbývající částka pak již připadá na samotné návštěvníky, kteří byť jen symbolickým příspěvkem dokazují, že se o další vývoj OAP zajímají a není jim lhostejný, a za to jim velmi děkujeme.
 
Open Air Program Hradec Králové pořádá kulturní neziskovka kontrapunkt, z. ú.
Karolína Pláničková
10:43, 03. července 2017
DALŠÍ NOVINKY