PARTNEŘI PRO MÉDIA CHCI SE ZAPOJIT ENGLISH
PŘIHLÁSIT
16. ročník je u konce
těšíme se na další ročník!

Open Air Program Hradec Králové se letos již pošestnácté vydal do ulic historického centra a opět nachystal mix vysokého a nízkého umění, autorských, experimentálních či performativních projektů, nového cirkusu, improshow, představení pro celou rodinu, autorských čtení, design marketů, výtvarných a pohybových dílen a koncertů, které každoročně zvou k oslavě života v ulicích, k oslavě tvůrčí činnosti a pospolitosti. Na 14 otevřených scénách, v šapitech a dalších free scénách se uskutečnilo 286 divadelních a hudebních produkcí a vystoupilo zde přes 160 souborů a kapel. O doprovodnou část programu se zasloužily desítky dalších akcí pořádaných partnerskými organizacemi (Bio Central, Prostor Pro o. p. s., Skok do života o. p. s., Oblastní charita HK, Salinger o. s. a dalších). I přes chladnější počasí přitáhla tato jedinečná festivalová atmosféra do historického centra Hradce Králové 58 tisíc návštěvníků.
 

Novinky letošního ročníku

Letošní ročník byl ve znamení užší spolupráce všech tří organizátorů divadelního festivalu tedy Klicperova divadla, Divadla Drak a Kontrapunktu. Poprvé se zrealizoval festivalový průvod, který vyrazil z Masarykova na Malé náměstí, kde stejně poprvé proběhlo slavnostní zahájení festivalu pro širokou veřejnost. Malé náměstí – pomyslné srdce festivalového dění se na 10 dní stalo místem společného festivalového meeting pointu, kde návštěvníci získali aktuální informace o změnách v programu a mohli zde zakoupit festivalové katalogy a upomínkové předměty. Scénograf Jakub Štěpán zde se svým týmem vytvořil chill-out zónu s divadelním barem.

 

Open Program

Každý den se v rámci venkovního programu odehrálo průměrně 20 produkcí zahrnujících téměř všechny scénické žánry. V hlavním Open Air Programu představilo hradeckému publiku to nejlepší ze svého repertoáru Divadlo D21. V programu uvedlo autorské inscenace KRYL - Zmrdtvýchvstání zažít (Jiří Ondra), Deset deka Dürrenmatta (Jiří Jelínek), FUKS (Jan Kačena/Jan Poláček). V úterý 23. 6. jsme uvedli oceňovanou inscenaci Evy Rysové a kol. pod názvem Šest miliard Sluncí, inspirovanou Alzheimerovou chorobou. Ve středu 24. 6. uvedlo nezávislé Divadlo Letí současnou komedii Romana Sikory Sestup a vzestup pana B.

Do letošního programu se přihlásila řada souborů založených studenty nebo čerstvými absolventy hereckých škol. Ve festivalové dramaturgii se představil divadelní spolek La´My, který roztočil groteskní kolotoč vztahů v inscenaci Čechov řekl Tolstému sbohem. Divadlo Spektákl přijelo s představeními Maryšo! Evo! Dom! a pouliční Fraškou o Dušanově duši. V programu se také objevily soubory Bozi s inscenací Byl jednou jeden Emerich Rath či soubor Chrchel a další.

Muži na scéně

První víkend se v Šapito Q10 na Kavčím plácku představily soubory ryze mužské sestavy. Uvítali jsme pražský nezávislý soubor Masopust a jejich sociálně angažované pásmo v režii Jana Friče O hezkých věcech, které zažíváme. V sobotu pak taneční představení absolventů HAMU Marka Zelinky a Martina Talagy Synovial vystihující muže, jak vnímají sami sebe a svoje tělo v současnosti. Večer pokračoval autorskou inscenací Depresivních dětí toužících po penězíchMilostný dopis ženě, kterou nemilujeme, ve kterém si Pražský umělecký gang tentokrát vzal na mušku jednu konkrétní singl ženu, která hledá na internetu svého partnera. Mužské defilé zakončilo v neděli současné fyzické divadlo a klaunské představení pro celou rodinu o lapáliích mladého energického muže Umbilicus v podání performera a tanečníka Florenta Golfiera.

Žižkovy sady

Park pod historickým centrem se stal prostorem živelnější části festivalu. Již potřetí pod sochu Jana Žižky zavítala nezávislá produkčně-dramaturgická jednotka Stan nočního kozodoje, tu po sedmi dnech vystřídali propagátoři švédovaných filmů divadlo UMSKUP a na betonovém plácku se již tradičně zaleskla modro-bílá karosa Divadla Bufet. Pod hradbami zatlouklo do země stanové kolíky také letní kino Promeetárna.

Improvizace pouliční představení a performance

Open Air Program by již nebyl myslitelný bez improvizací v jakékoliv formě a podobě. V programu se proto objevily skupiny: Impra, Improvizační liga, Pa.Le.Ťá.Ci, Služebníci lorda Alfreda a samozřejmě již kultovní divadlo Vosto5 a jejich Stand´artní kabaret. Nováčkem v našem programu bude uskupení TYhle s pohybovou klauniádou Les Fantomes.

Ve spolupráci s festivalem Tanec Praha jsme první festivalový den na Gočárových schodech uvedli dvoudílný multimediální projekt Performativní biograf. Skupina kolem londýnského mima a performera Daniela Hernandeze opět tři dny provozovala Psychedelický únos, rituál pro jednoho diváka a svůj hradecký pobyt rozšířili o pouliční intervence, workshop a karnevalovou disko mši.

Pivovarské náměstí patřilo ve dnech 19. až 25. června hudebním produkcím především nezávislých regionálních interpretů, které v pátek 26. června vystřídala představení nového cirkusu v podání česko-švýcarských Cie des Pieds Perchés a pražských seskupení Performance group Cirqueon, TeTy nebo Arte Levite.

Do divadelně netradičních míst umístily svá představení Divadlo na cucky, které sehrálo Sofoklovu Antigonu v prostorách budovy Muzea východních Čech. Divadlo v Celetné uvedlo inscenaci Baterka Miki v Gayerových kasárnách a Olomoucký Ansámbl OZ si pro svou inscenaci Valérie aneb Slepičí mor! vybral půdní prostor na Velkém náměstí.

Hudební program

Doprovodný hudební program festivalu opět přispěl k zásadnímu dotvoření atmosféry festivalu a jako nejvýraznější část doprovodného programu představil různorodost hudebních stylů a žánrů v celé řadě hudebních vystoupení, koncertů či tanečních večírků, které k festivalu neodmyslitelně patří.

Díky Fete de la musique, tedy Svátku hudby ke kterému se 21. června již tradičně připojujeme se i nadále rozvíjí původní dramaturgický záměr utvářet specifickou atmosféru festivalu pomocí pouličních hudebních vystoupení. Nejen v tento den, ale i po čas celého festivalu se tak zejména historické centrum města stalo korzem, kde mimo divadelních produkcí Open Air programu bylo možné spatřit a poslechnout rozmanitá hudební vystoupení od sólových recitálů, přes jazzové, bluesové a funky kapely až kupříkladu po sborové vystoupení.

Samotná hudební vystoupení Open Air programu pak představují příležitost, jak neobvyklým scénografickým způsobem pracovat jak s veřejným prostorem (Kaplan Bros. na Malém náměstí) či specifickým prostorem – Městská hudební síň a neopakovatelné vystoupení zpěvačky Never sol či belgického zvukového mága Philippe Cavaleriho.

Hudba se také ozývala z divadelních stanů na různých místech. Kdo například zmeškal etno-cimbálovou párty ve Šapitó Q10 na Kavčím plácku či některý z legendárních tanečních večírků ve Stanu nočního kozodoje v Žižkových sadech, jistě má důvod zpytovat svědomí.

Hlavní hudební program, soustředěný zejména v hudební stanu v Žižkových sadech, který byl v letošním roce pod patronací Radia Wave přinesl to nejzajímavější z nezávislé hudební scény nejen u nás, ale také v zahraničí. V tomto roce dokonce značný podíl hudebníků ze zámoří (USA, Austrálie). Neustále vzrůstající kvalita tohoto programu, zprostředkovává návštěvníkům skutečně silné a neopakovatelné zážitky, jakými bylo kupříkladu skutečně hypnotizující hudební, vizuální a pohybové vystoupení berlínských Hyenaz či taneční rej již zmiňované umělecké skupiny soustředěné kolem Daniela Hernandeze nazvaný Carnival mass disco. Právě tyto okamžiky prolamují bariéru mezi umělci a publikem vytrhávají je z módu pasivní zábavy a naplňují původní poslání této části doprovodného programu.

V mnoha případech hudební stan tzv. „praskal ve švech“. Bylo tomu tak u zahajovacího koncertu kapely Mucha, při energické show amerického alternativního rapera Astronautalis, ale zahanbit se nedal ani matador festivalových večírků Ventolin či další zahraniční akvizice, taneční úderka z Chicaga – HUJO. Výborné hudební vystoupení předvedli norsko-čeští Deshane trio, brooklynští Celestial Shore, Prodavač či slovenští Jelly Belly.

Komplexnost hudebního programu dotvářely tradiční produkce v netradičním prostředí – Střídmí klusáci v kulisách višní v prostorově omezeném Autobufu, populární Jelení loje  a mnozí další. Nejvíce se však o to zasloužila stále populárnější a hojně navštěvovaná hudební scéna koordinovaná o. p. s. Skok do života na Pivovarském náměstí, která nabídla prostor nejen regionálním hudebníkům a místním tvůrcům, ale i dalšímu rozmanitému programu s výrazně charitativním podtextem.

17. ročník Open Air Program se uskuteční opět v červnu 2016. Těšíme se!

Váš OAP tým

 
DALŠÍ NOVINKY