PARTNEŘI PRO MÉDIA CHCI SE ZAPOJIT ENGLISH
PŘIHLÁSIT
Dnes (28.06.2017)
Circus Brothers

Z časových důvodů posunuto.

Eliáš Jeřábek

Z časových důvodů posunuto.

Jabloně

Ze zdravotních důvodů zrušeno

Zítra (29.06.2017)
DJ ILAJA

Z časových důvodů posunuto

Nemáte sestaven vlastní program nebo nejste přihlášen/a

obrázek
Ω Open Air Program Hradec Králové – překročte sami sebe Ω

Od 23. do 30. června opět ožije historické centrum Hradce Králové divadlem! V pořadí 18. ročník Open Air Programu Hradec Králové nabídne více než 200 divadelních, hudebních a doprovodných produkcí. Na 14 otevřených scénách, v ulicích i v šapitech se odehraje rozmanitý program, jehož pojítkem je letos téma Open Vacuum – překročte s námi sami sebe, své hranice, upusťte páru a vystupte ze stínu – stačí jen „otevřít zde”! Chybět nebude činohra, fyzické divadlo, pohádky, loutková představení, speciální rozhlasová vysílání, improvizace či koncerty a večerní DJ sety.

Hlavní program
První den zahájí hlavní program Pavol Seriš pohybovou komedií pro jednoho herce Ze ZOO, na kterou naváže vinohradské Divadlo D21 s fantasy podle Terryho Pratchetta Sekáč dědeček.
 
Sobotní večer uvede v Divadelním stanu tragikomickou autorskou hru Deadline (a cibule), aneb o prokrastinaci a jiných běsech. Hru o lepku i chorobném odkládání úkolů uvidíte v podání nezávislého brněnského souboru DIVO4. Po setmění se můžete těšit na další festivalovou stálici, Divadlo Spektákl, která představí Goethova Fausta zbaveného velkoleposti a patosu.
 
Neděle bude patřit především nezávislé umělecké skupině OLDstars, která v rámci svého pásma v Atriu Radnice uvede celkem 6 představení. OLDstars je platformou pražského studentského kulturního života. Zaměřují se jak na klasické divadelní texty, tak na tvorbu autorskou. Hradecké publikum tak bude mít jedinečnou příležitost zhlédnout průřez touto tvorbou během jednoho odpoledne. Na Pivovarském náměstí pro změnu v neděli vyrostou závěsné konstrukce, na kterých se postupně představí novocirkusová uskupení Arte Levite, Cirqueon a Cirkus Tety.
 
Slovenskou nezávislou alternativní divadelní scénu v pondělním programu festivalu reprezentuje bratislavské divadlo Stoka se svým postdramatickým představením Wellness. Budete-li se chtít pobavit, určitě nezmeškejte hořkou komedii Petra Kolečka Zakázané uvolnění v provedení pardubického Divadla Exil.
 
Off národ vnese do festivalu trochu multikulturality. V úterý zahrají japonskou hororovou pohádku Hachiko i představení Angakokové za Nuukem, pohádku pro děti i dospělé vycházející z grónských mýtů a pověstí.
 
Ve středu rozezní Malé náměstí africké melodie. Ve spolupráci s festivalem Tanec Praha uvedeme představení Ghana zrána, které vzniklo spojením českých a ghanských tanečníků pod choreografickým vedením Moniky Rebcové. A co by to bylo za Open Air Program bez souboru Vosto5? Osudový příběh Bohumila Hanče a Václava Vrbaty převypráví již tradiční host OAP od 20 hodin v Divadelním stanu.
 
Základní umělecká škola z Jaroměře se souborem Jakkdo představí ve čtvrtek svou jedinečnou poetiku v představení Kdes holubičko lítala. ZUŠ Jaroměř pravidelně dokazuje, že základní umělecké školy mají v našem programu své čestné místo nastupující divadelní generace, která má světu co sdělit.
 
V pátek nás tři klaunky až z Francie vtáhnou do svého putování bláznivou poetikou, kterou si zamiluje snad každý. Kamin'é přináší do hry nenasytnou touhu po životě. Buďte u toho na Malém náměstí! Sexy, vypočítavá, šílená, závislá, nešťastná! Jak vidí slavnou hereckou ikonu Marilyn Monroe Studio Damúza se přijďte přesvědčit během závěrečného večera festivalu na představení Spal jsem s Marilyn.
 
Speciální projekty
V pátek i sobotu bude z industriálních prostor Pilnáčkovy továrny, konkrétně kavárny KRAFT, vysílat mírně pirátské rádio divadelního souboru 11:55 (čti za pět dvanáct). Vysílání 23:55 – Rádio Zapětpůlnoc plné improvizace, lehce pubertální neformálnosti a nekorektního humoru si nesmíte nechat ujít ať už naživo nebo z éteru.
 
Jak se žije v paneláku? O hlučných sousedech, domovních schůzích v kočárkárně, o cizích lidech žijících v identických bytech oddělených patnácticentimetrovou příčkou, o městských mýtech a poblikávajících televizorech. O tom a mnohém dalším bude multimediální site-specific představení Zářící město, které uvedeme v pondělí a úterý od 22 hodin. Budoucnost už není, co bývala. Přijďte se přesvědčit k panelovému domu na adrese Jana Masaryka 2017.
 
Pouliční představení
Stejně jako loni, i letos jsme kladli důraz na to, aby se každý den odehrálo alespoň jedno ryze pouliční představení. Během osmi festivalových dnů se tak rozehrají venkovní prostory, jako jsou Gočárovo schodiště, Jižní terasy, Malé náměstí i Žižkovy sady, improvizacemi, tanečními performancemi, žonglérskými výkony i nesmrtelným Školním výletem v podání Václava Bartoše. Literární procházkou městem, ve kterém působili takoví velikáni české literatury jako Josef Kajetán Tyl, Karel Jaromír Erben, Karel Čapek a další, vás provede Ondřej Macl.” říká koordinátorka festivalu Barbora Holanová.
 
Ostatní prostory a šapita
Od pátku 23. do neděle 25. 6. program zpestří umělecká skupina UMSKUP. Kdo by neznal jejich Švédované filmy nebo Minikapelu, jako by nebyl. O program se ve svém stanu podělí s hosty, českobudějovickými Arte della tlampač. Od pondělí se UMSKUP stan promění v Šapitó Žižka, ve kterém se můžete těšit na scénická čtení, improvizace a další zajímavé formáty. I letos pak v Žižkových sadech zaparkuje Autobuf. Divadlo Bufet v něm uvede představení Unhappy Happy, 1. českou škrabárnu a hostující talkshow Divadla D21 Komu zvoní Hana. Na Kavčím plácku opět vyroste Šapitó královéhradeckého souboru Q10. Těšit se zde můžete na bohaty divadelní i hudební program.
 
Hudební program
Ani letos diváci nepřijdou o zajímavé hudební zážitky. Vyzbrojen klávesami, několika kostýmy a hrstkou třpytek se přiřítí hned v pátek neřízená berlínská střela Stephen Paul Taylor, aby nám ukázal, jak lehce se dá rozdovádět dav pomocí extravagantního, ale zároveň podmanivého one-man synth popu. Svoji nejnovější desku Give Masterpiece a Chance přijede do Hradce představit elektro-poeticko-popová brněnská kapela Midi Lidi. Největší hudební událost festivalu nenechá jedny ruce založené hned v sobotu od 21 hodin v Hudebním stanu. Držitel hudebních ocenění Vinyla, Apollo a nejnověji také ceny Anděl v kategorii Elektronická hudba Ondřej Holý, alias dné, rozezní barokní zdi Městské hudební síně ve čtvrtek od 21 hodin. Jeho vystoupení slibuje upřímný a nezapomenutelný zážitek. Z hudebního programu můžete vybírat také na Kavčím plácku či Pivovarském náměstí, který jsme připravili společně s našimi festivalovými partnery (neziskovou organizací Skok do života a manželi Podhajskými).
 
Výtvarno
V rámci festivalového programu nalezly své místo i výtvarné dílny a performance v podání Kateřiny Olivové, absolventky Ateliéru tělového designu FAVU VUT v Brně, české umělkyně Veroniky Bromové nebo performativní jednotky PRO FORO INTERNO.
 
Zahajovací průvod
Již tradičně bude festival zahájen slavnostním průvodem, který odstartuje z Masarykova náměstí v 17 hodin a vyvrcholí na Malém náměstí. Průvodci budou klauni v podání Paleťáků, pardubické improvizační skupiny, herců Klicperova divadla i Divadla Drak. Novinkou letošního roku je workshop „VAKUMASKA”. Už od 15 hodin si budete moci na Masarykově náměstí vyrobit vlastní masku z recyklovatelných materiálů a později společně s herci vyjít do ulic a zahájit festival. Na Malém náměstí na vás pak budou v 18 hodin čekat Bratři v tricku se svou cirkusovou show Malíři.
  
Doprovodný program
Návštěvníci se také budou moci v průběhu celého festivalu libovolně zúčastňovat výtvarných a pohybových workshopů. Každý rok samozřejmě myslíme na rodiče s dětmi. Vedle každodenních představení pro děti (ve všední dny vždy od 16 h a o víkendu od 14 h) připravují jiné hradecké neziskovky volnočasové aktivity a kreativní dílny pro celou rodinu. O víkendu se můžete těšit na oblíbený bleší trh Open Šmelitex v Žižkových sadech, nebo na výtvarný designový minitrh Open Pocket v KRAFTu. Hlavní program doplní filmová projekce v Bio Central. V české předpremiéře zde uvedeme dokument Olgy Sommerové o Soně Červené Červená (pondělí 26. 6., 10.00). Hostem projekce a diskuze bude Soňa Červená osobně.
 
Vstupné a financování Open Air Programu
Martina Erbsová, ředitelka neziskovky kontrapunkt, která festival pořádá, na závěr dodává: „Snažíme se zachovat představení, koncerty, workshopy a další program finančně dostupný všem jeho návštěvníkům. Většinu představení a koncertů je možno podpořit dobrovolným příspěvkem, a to před nebo i po jeho začátku na dané scéně. Na vybraná představení označená v programu je nutné zakoupit lístky a tvoří jeden ze základních pilířů financování OAP. Rozpočet letošního ročníku se pohybuje kolem 1,8 mil. Kč, přibližně 1,5 mil. Kč jsme schopni zajistit pomocí grantů, příspěvků sponzorů, vlastního prodeje, zbývající částka pak již připadá na samotné návštěvníky, kteří byť jen symbolickým příspěvkem dokazují, že se o další vývoj OAP zajímají a není jim lhostejný, a za to jim velmi děkujeme.
 
Open Air Program Hradec Králové pořádá kulturní neziskovka kontrapunkt, z. ú.
Ω Open Air Program Hradec Králové
překročte sami sebe Ω
obrázek
Jak vznikl námět na toto představení?
 
Pavla Rožníčková, akrobatka, produkční Cirkus TeTy: Původní nápad pochází od režiséra Radima Vizváryho, ale bylo to hozený trošičku jinak. My se o tom vždycky rok bavíme, ještě dva tři měsíce před máme různý úkoly, a pak jdeme do zkušebny, kde to tam naperem. No a pak z toho vylezlo, že to budou hrdinky, které potkáváme na ulici a ony mají za sebou ten příběh. Hrdinky všedního dne.
 
Jaká je spolupráce s Radimem Vizvárym?
 
P.R.: Krásná, tohle je druhá věc, co s ním děláme, první byla Husí krky, a sednem si jak osobně, tak pracovně, sdílíme pohled na to, co je pro nás divadlo a kam jej chceme vést a on Radim nás dovede vždycky někam postrčit a je to s ním hrozně příjemný.
 
O nové věci se bavíte celý rok. Je ve vaší inscenaci něco z vaší osobní zkušenosti?
 
P.R.: Ano, je, od Radima dostáváme otázky dost na tělo, ale s respektem. U Husích krků to bylo trochu víc, protože Hrdinky jsou obecnější, ale tady je to taky.
 
Jaké je Vaše herecké a akrobatické souznění s Vaší kolegyní?
 
P.R.: S Kačkou pracujeme asi 6 let, a když nepočítám spolupráci v širším týmu, tak i ta kooperace v čisté technice je silná, když mě třeba v 5 metrech drží ve vzduchu, to hraje v našem propojení velkou roli. Herecky s námi pracuje Radim.
 
V představení bylo vidět propojení nového cirkusu s nonverbálním či fyzickým divadlem, jaké to pro vás je kombinovat?
 
P.R.: My s Kačkou a Radimem nový cirkus chápeme víc jako divadlo, než jenom jako show a chceme to do toho dávat víc a víc, to je základ. Jinak je pro nás těžší to hraní na zemi, než technika nahoře. My si tam nahoru chodíme vlastně odpočinout (smích).
 
Zaujalo mě i užití humoru, jakou roli pro vás má?


P.R.: Je to pro mě důležité uvolnění, třeba po fyzicky vytěžujícím kousku.
 
Tančíte odmala?
 
P.R.: Já jsem hrála divadlo jako činohru a Kačka studovala zde v Hradci Králové tělocvik na pedagogické fakultě a psala diplomku na žonglování, nevím, jak k tomu došla, a pak jsme se přes to potkali v Praze a nějak se to nabalilo.
 
Plánujete s Radimem Vizvárym další představení?
 
P.R.: Před nedávnem jsme uvedli poprvé Hrdinky, které ještě nějakou dobu budeme ladit, je to pro nás vždycky takový proces, ale určitě s Radimem uděláme něco dalšího.
 
                                                                                                                      -jir-
Hrdinky nevšedního cirkusu
Open News
obrázek
Naši divadelní bratři ze slovenského Celkom malého divadla v roce 2004 nazkoušeli hru současného polského dramatika Ingmara Villqisty v režii Edo Šebian. Zvolili si od hru s historickým tématem ze 30. let, Helverova noc. Kus sleduje jednu osudnou noc slabomyslného Helvera (Petr Mészároš) a jeho opatrovnice Karly (Ria Mészárošová). Toto komorní drama v sobě skrývá silné téma pogromu. Helver jednoho večera přijde domů a s dětskou naivitou vykládá své pravé i levé ruce Karle o novém fašistickém příteli Gilbertovi. Chce být ve všech směrech jako on. Karla přistupuje na Helverovo nadšení, ale brzy se nevinná hra s plastovými vojáčky uprostřed bezpečné kuchyně mění na noční můru. Za oknem kuchyně se ulicemi šíří opravdové vojsko a Karla si postupně uvědomuje, že již není úniku a jediným východiskem, jak uchránit své velké dítě, je bezbolestná smrt. Hra využívá jednoduchého motivu, kterým je s ohromným citem protkáno celé představení. Je to motiv loutky. Karla loutku poprvé zmiňuje, když vzpomíná na den, kdy odložila své znetvořené dítě. Žena svého činu později začala litovat, ale svou holčičku nikdy nenašla. Z ústavu si proto odvedla malého Helvera. Toho dne nic netušící Karlin manžel donesl kytici a loutku. V přeneseném smyslu postava Helvera je pro svou duševní nemoc loutkou Karly a Helver se rychle stává i loutkou fašistů. Motiv loutky lze nalézt i v dalších částech inscenace (Helver si neustále hraje se svými plastovými vojáčky), avšak za nejdůležitější považuji poselství, které hra nese. Poselstvím hry pak může být zamyšlení se nad tím, zda i my nejsme loutkou. Zda nejsme manipulováni systémem, předsudky, či jinými osobami. To je také důvodem, proč je téma tak úžasně aktuální a inscenace je souborem hraná už po třináct let.
 
                                                                                                                                  -ter-
Člověk jako loutka
Open News
obrázek
Jedním z prvních představení festivalu bylo odpolední Zo zoo Pavola Seriše. Ten zde již loni vystupoval s velkým úspěchem se svou autorskou inscenací Chutilo vám, páni?. Představení začínalo Pavolovým prologem, kde upozorňuje, že inscenace bude ve slovenském jazyce, na případy, kdy humor vyšumí, ale je to divákovou chybou a jinými upozorněními. I když se opakuje, je natolik formulováno v jemném a inteligentním humoru s notnou dávkou ironie, že jsem si ho opět ráda poslechla. Obé inscenace, Chutilo vám, páni? i Zo zoo fungují na stejném principu, ale s odlišným dějem. Rámcovou situaci v případě představení Zo zoo tvoří příchod nového majitele zoo. Seriš kombinuje efektivně divadlo jednoho herce, pantomimu, absurdní, nýbrž velmi inteligentní humor a taneční divadlo. Jelikož se jedná o inscenaci autorskou, můžeme také sledovat naprosto precizní Serišův pozorovací um, kdy přesvědčivě napodobuje nejen jednotlivá zvířata, ale také vybarvuje skrze stereotypní fráze či tělesné proporce a disproporce jednotlivé lidské charaktery. Seriš navíc disponuje neuvěřitelnou pohybovou výbavou, díky níž svými tanečními kreacemi své diváky udivuje a fascinuje. Ačkoliv tomu čas uvedení i název inscenace mohl podbízet, Zo zoo není inscenace určená pro děti. Nicméně dětských diváků měl plné první dvě řady. Ti nečekaně reagovali i v sebeabsurdnějších momentech, zároveň občas utrousili velmi trefnou poznámku typu „to není možný“. Zde se projevil obdivuhodný Serišův talent pro improvizaci a ani tyto nečekané momenty jej nerozhodily, naopak velmi pohotově je do přestavení zapojil.
Seriš tak opět ukázal, že je mnohostranně nadaný umělec, který dovede pobavit nejen dospělé publikum, ale zvládne ukojit i náročného dětského diváka.
 
                                                                                                          -hen-
Serišův jemný smysl pro humor uspokojí každého diváka
Open News
obrázek
VAKUUMtrika, VAKUUMtašky, bublifuky i placky. 
Pořiďte si letošní divadelňákové vychytávky v našich infocentrech na Malém náměstí nebo v Žižkových sadech a zazáříte!
VAKUUMerchandising
k zakoupení v našich infocentrech!
obrázek
Už ode dneška opět ožije historické centrum Hradce Králové živým uměním. Festival zahájí výrobou VAKUMasek třeba z PET lahví a naváže slavnostním průvodem z Masarykova náměstí. Open Air Program nabídne po dobu osmi festivalových dní více než dvě stovky divadelních, hudebních a doprovodných produkcí. Na celkem čtrnácti otevřených scénách, v ulicích i v šapitech bude k vidění bohatý program, jehož pojítkem je letos téma Open Vacuum – překročte s námi sami sebe, své hranice, upusťte páru a vystupte ze stínu – stačí jen „otevřít zde”!
#divadelňák začíná!
obrázek
Vosto5 dorazí do Hradce už za týden!
Ve středu 28. června vystoupí legendární divadelní uskupení se svým představením Slzy ošlehaných mužů od 20 hodin v Divadelním stanu. 
Vosto5
28. června od 20.00!
Archiv
obrázek
Hrdinky nevšedního…, (26. 06. 2017) Jak vznikl námět na toto představení?   Pavla Rožníčková, akrobatka, produkční Cirkus TeTy: Původní nápad poch…
obrázek
VAKUUMerch, (24. 06. 2017) VAKUUMtrika, VAKUUMtašky, bublifuky i placky.  Pořiďte si letošní divadelňákové vychytávky v našich infocentrech na…
obrázek
OAP 2017 začínáme, (23. 06. 2017) Už ode dneška opět ožije historické centrum Hradce Králové živým uměním. Festival zahájí výrobou VAKUMasek…
obrázek
Vosto5, (22. 06. 2017) Vosto5 dorazí do Hradce už za týden! Ve středu 28. června vystoupí legendární divadelní uskupení se svým…
obrázek
Kamin´é, (22. 06. 2017) Představujeme vám jediné ne-česko-slovenské účinkující letošního ročníku Open Air Programu! Francouzsk…
obrázek
Bůh je DJ | 27. 6., (14. 06. 2017) On a Ona – záměrně nepojmenovaní – existují už jen virtuálně, zosobňují cybergeneration, generaci, která přestala c…
obrázek
Spal jsem s Marilyn | 30…, (12. 06. 2017) Sexy! Vypočítavá! Šílená! Závislá! Nešťastná! Co člověk, to odpověď na otázku, jaká byla…
obrázek
Midi lidi, (06. 06. 2017) Je třeba je vlastně představovat? Elektro-poetiko-pop z Brna má ve svém kapelovém CV již 4 desky, několik soundtracků a nesčetně koncertů v Čech…
obrázek
Katalog 2017, (05. 06. 2017) Festivalový katalog i letos připravilo studio Upupæpop. Na více než 50 stranách na vás čeká všech 333…
obrázek
TISKOVÁ ZPRÁVA / 1. 6.…, (01. 06. 2017) Ω Open Air Program Hradec Králové – překročte sami sebe Ω Od 23. do 30. června opět ožije historické centrum Hradce Králov…
obrázek
OLDstars | 25. 6., (30. 05. 2017) 25. 6. 2017 – Atrium Radnice 16.00 – Elling a Kjell (60') Kdo říká, že není magor, neříká pravdu! Příběh…
obrázek
Zářící město | 26. 6., (29. 05. 2017) Jak se žije v paneláku? Tři herci, tři videa, tři soundtracky. Sluchátka se třemi kanály, která vám umožní přepíná…
obrázek
dné | 29. 6., (19. 05. 2017) Kompozice klavíru a elektroniky s běžnými ruchy, jako jsou kuchyňské popěvky nebo šoupání krabic, rozezní intimní…
obrázek
Bratři v tricku | 23. 6., (16. 05. 2017) Bratři v tricku vymalují Hradec Králové hned první den divadelňáku – v pátek 23. června! Nečekejte však…
obrázek
TZ_Centrum Hradce…, (05. 05. 2017) V pořadí už 18. ročník Open Air Programu Hradec Králové se nezadržitelně blíží, letos se uskuteční ve dnech od 23. do 30…
obrázek
Registrace uzavřena, (27. 02. 2017) Děkujeme za velkou spoustu přihlášek do blížícího se 18. ročníku Open Air Programu! Máme radost z tak velkého z…
obrázek
Registrace do OAP 2017…, (09. 01. 2017) Přihlašte se do 18. ročníku Open Air Programu!  23/6 – 30/6 2017 Od 9. ledna do 26. února 2017 máte možnost přihlásit sv…
obrázek
18. ročník, (16. 12. 2016) Drazí divadelníci, hudebníci, umělci a milovníci kulturního života!  Máme pro vás několik aktualit:  18.…
Video
Shadow machinery Světelná instalace ve Ville Mysterii (21. - 28. 6. 2014).
Sestřih nepoužitých záběrů hudební podklad: DVA - Strenge z alba Fonok (2008)
Reportáž z pondělí 30. 6. hudební podklad: DVA - Durango z alba Nipomo (2014)
Reportáž ze soboty 28. 6. hudební podklad: DVA - Zoppe z alba Nipomo (2014)
Reportáž z pátku 27. 8. hudební podklad: DVA - Zoppe z alba Nipomo (2014)
Reportáž ze čtvrtka 26. 6. hudební podklad: DVA - Zoppe z alba Nipomo (2014)
Reportáž ze středy 25. 6. hudební podklad: DVA - Zoppe z alba Nipomo (2014)
Reportáž z úterý 24. 6. hudební podklad: DVA - Zoppe z alba Nipomo (2014)
Reportáž z pondělí 23. 6. hudební podklad: DVA - Zoppe z alba Nipomo (2014)
Reportáž z neděle 22. 6. hudební podklad: DVA - Zoppe z alba Nipomo (2014)
Reportáž ze soboty 21. 6. hudební podklad: DVA - Zoppe z alba Nipomo (2014)
Reportáž z pátku 20. 6. Jak probíhalo slavnostní otevření Villy Mysteria
Dnes (28.06.2017)
Circus Brothers

Z časových důvodů posunuto.

Eliáš Jeřábek

Z časových důvodů posunuto.

Jabloně

Ze zdravotních důvodů zrušeno

Zítra (29.06.2017)
DJ ILAJA

Z časových důvodů posunuto

Nemáte sestaven vlastní program nebo nejste přihlášen/a

DALŠÍ NOVINKY